\"\"

Naučte se pracovat se světlem

Doporučuji používat pouze přirozené denní světlo, ne světlo, co máte doma na stropě, protože umělé světlo přidává do fotek barevné zabarvení a barvy objektu mohou být pozměněné a poněkud mdlé :). Pokud ale vyloženě potřebujete, pořiďte si nějaké fotogreafické daylight světlo, které simuluje to přirozené. Třeba když píšete blog o jídle, a chcete, aby fotky vypadaly opravdu TOP. Foťte v čase, kdy je nejlepší světlo.

Takže, jak si vytvořit perfektní světlo pro vaše fotky?

První krok je najít největší okno, skrz které máte přirozené světlo a všechno si můžete pěkně připravit. Pokud máte málo světla, využijte jeho odraz. Můžete na druhou stranu jednoduše umístit bílou desku, aby vám odrazila světlo, které jde z okna. Vyhnete se tak stínům, které by vrhal objekt z druhé strany. Tuhle jsem si objednala z eBay za pár kaček, jsou tam různé povrchy, zlatý, stříbrný a černý, který naopak světlo absorbuje.

\"\"

Jak si fotky vystajlovat

Je jedno, jestli chcete rychle vyfotit vaši snídani na Instagram nebo fotíte produkty pro váš online obchůdek. Stylizace je potřeba u každé fotky. I když je ve finále stejně nejlepší učit se vše metodou pokus omyl, tak tady máte dvě informace, které vám pomohou stylizovat vaše fotky efektivněji. Já ráda fotím nebo zakomponovávám květiny.

\"\"

Vyberte si barvy, co k sobě ladí:

Stylizace není jen poskládání pěkných věcí dohromady. Je důležité věci poskládat tak, že vyvolají emoci a řeknou příběh. Nedá se říct, že by bylo něco dobře nebo špatně, ale dobře uspořádaná fotka řekne příběh.

Určitě jste si nevybrali náhodně barvy z barevné palety, když jste si nechávali tvořit třeba logo. Pravděpodobně jste si s tím hráli nebo si nechali udělat několik návrhů, a vybrali jste si takové, které byly v souladu s vašemi estetickými hodnotami a hodnotami vaší značky. Stejně tak je důležité používat správné barvy, abyste vyvolali ty správné emoce a pocity v mysli člověka, který se na ně dívá.

Celkově používání stejných barev a jejich odstínů vytváří profesionální vzhled a posiluje vaši značku. Když stajlujete fotky, používejte objekty s barvami, které k sobě ladí a působí harmonicky. Nejprve si vyberte z palety základních barev a ty nikdy nevynechejte. Tímto způsobem zajistíte, že vaše fotky budou ladit s vaší značkou a budou se na nich vyskytovat stejné barvy, tím budou působit stejnorodě. To si myslím, že je problém spousty lidí a pokud má někdo barvy opravdu sladěné, je to znát.

 

TIP

Pro výběr barev nejen do fotografií, ale i třeba ke tvorbě webu jsem našla fajn pomocníka:

\"\"

Namíchá vám přesně barvy, které k sobě ladí. Dole pod koláčem si můžete vybrat, jestli chcete barvy, které sousedí nebo odstíny jedné, kontrastní barvy, trojici, čtveřici a pak vpravo vedle zeleného čtverečku ještě uvidíte vhodné pododstíny i číselné kódy barev. http://colorschemedesigner.com/previous/colorscheme2/index.html

Podle toho si můžete vybrat barvy a jejich odstíny, a kombinovat ty, které s vámi souzní a i k sobě ladí. Pak jen přidat text a může to jít do světa, jako mě třeba napadlo pro ukázku vyfotit látkové odličovací tampony, které šije moje kamarádka :).

\"\"

Liché pravidlo

Liché pravidlo říká, že obraz je vizuálně více atraktivní pro lidské oko, když obsahuje lichý počet objektů. Takže, například pokud budete chtít použít květiny, je lepší, když použijete tři nebo pět než sedm, dvě nebo šest. Takže, snažte se, aby věci na fotce byly v lichém počtu. Samozřejmě to závisí na kontextu, často nebudete lichý počet věcí na fotce moci využít (představte si, že fotíte svatbu:).

Ale kdykoliv je to možné, zkuste se na to zaměřit, a používat lichý počet. Ze začátku si vyberte třeba jen 3 věci, které na fotku dáte a postupně počet zvyšujte. Fotka bude působit více harmonicky.

\"\"

Kompozice

Abychom to měli co nejjednodušší, existuje pravidlo třetin.

Pravidlo třetin je jednoduchý návod, který vám pomůže vytvořit zajímavé kompozice vašich fotek. Rozdělíme ho do dvou kroků:

Krkok 1: Rámeček

Představte si, že je vaše fotka rozdělená na 3×3 třetiny, takže máte devět stejných chlívků jako rámeček dole.

\"\"
Pokud umístíte předmět do těchto míst, vytvoří to více energie a zajímavosti než jen když dáte objekt doprostřed fotky. Podívejte se na tyhle dvě fotky pro srovnání. Foto nalevo vypadá zajímavěji, když jsme použili pravidlo třetin. Vyvolává zvědavost a zájem více než fotka napravo.Podle pravidla je dobré umístit hlavní objekt vaší fotky buď na čárách, nebo na místech, kde se čáry kříží. Takže třeba na obrázku dole je květina umístěna na levé vertikální lajně i na průsečících, jak se říká „na zlatém řezu“.
Krok 2: Umístění objektu

[content id=3592][/content]

TIP

Nastavte si tento rámeček ve vašem iPhonu:

Běžte do nastavení (Settings) >> Fotky a foťák (Photos and Camera) >> Rámeček (Grid) >> Zapnout (Turn On).

Pokud se o vašem foťáku v iPhonu chcete dozvědět víc, stáhněte si můj eBook zdarma 6 kroků k lepší fotce iPhonem. 

Vyfoťte třeba stovky fotek různých věcí. Pak promažte ty špatné… a že jich bude možná tuna! A buďte nemilosrdní. Jinak si telefon zacpete špatnými snímky, na které se nebudete rádi koukat a bude vás to jen štvát a demotivovat. I špičkoví fotografové občas přiznají, že měli dobrý rok, když vyfotili 12 fotek, které se jim opravdu líbily. Pozitivní je, že nikdo ty špatné nemusí vidět :).

Připravte se na to, že čím lepší budete dělat fotky, tím větší budete mít nároky.

Taky si pamatujte, že žádná aplikace na světě neudělá ze špatné fotky dobrou. Editování může být stejně tak zábavné jako focení, ale jen pokud začnete s dobrou fotkou.

Ze začátku těch povedených fotek bude třeba jedna z padesáti. Ale čím víc budete fotit, tím lepší snímky budete dělat, protože přijdete na to, jaké úhly vypadají dobře, jaké objekty vypadají na fotkách dobře, a naučíte se využívat světlo ve váš prospěch. (Který blbec řekl, že se nemá fotit v protisvětle?) :).

Experimentujte. Mějte z toho radost a nenechte se odradit, když to nepůjde hned podle vašich představ.

\"\"

Díky, že jste dočetli až sem.

Doufám, že vám článek pomohl posunout se zase o kousek dál a namotivoval vás k tomu abyste víc fotili. Protože to často i znamená, že se dostanete víc na čerstvý vzduch a to je fajn :).

Budu moc ráda za váš feedback. Pokud budete chtít s něčím poradit, napište mi na info@martinabenackova.cz Jsem připravená pomoci.

Pokud si chcete přečíst, jak se naučit lépe pracovat s fotákem ve vašem iPhonu, stáhněte si můj nový eBook zde.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *