Včera jsem pekla koláč. Je to takový můj nedělní zvyk, který si nesu od své babičky a mamky. Když jsem ho dotvořila a postrouhala tmavou 70% čokoládou, přišel mi takový fotogenický, fešák, tak jsem se rozhodla udělat malý pokus.

\"\"

Připravila jsem si všechno, jako kdybych fotila zrcadlovkou, ale místo toho jsem vzala svůj iPhone 7+. Není to žádný super nejnovější stroj, ale potvrdilo se mi, že na tom zas tak nezáleží.

Na čem záleží je, jestli máte dobré světlo, jestli je ho dost a jestli to, co fotíte je hezky uspořádané, z jakého úhlu fotíte a hlavně, jak krásně to vypadá, a jestli barvy ladí.

Na tom záleží úplně nejvíc. Proto, kdyby se mně zeptal nějaký začínající food blogger nebo kdokoliv, kdo začíná psát o výživě nebo o jídle, jestli potřebuje na focení jídla kvalitní foťák, řekla bych že určitě ne. Ale řekla bych mu, aby si pořídil kvalitní mobil, který umí pracovat s hloubkou ostrosti (umí rozostřit pozadí). Aby se naučil zvládnout základy kompozice, a zkoušel pracovat s různými úhly při focení. A to úhly, odkud světlo jde i úhly, pod jakým se na předměty koukáme.

\"\"

Některé jídlo totiž může vypadat dobře z nadhledu, některé, když fotitíte z jeho úrovně a jiné, když fotíte cca ze 45 stupňů. Celé je to o tom, že si člověk hraje a zkouší, jak dané jídlo vypadá nejlépe. Např. pokud se fotí polévka, když ji budete fotit od úrovně podložky a talíře, nebudete pořádně vidět, co je v něm. Je potřeba jít trochu výš nebo úplně shora. A takto přemýšlet u každého jídla.

A taky jestli fotit na výšku nebo na šířku nebo rovnou do čtverce na Instagram, ale to záleží na každém. Jídlo vypadá dobře i na výšku, využijete do stories.

Znám několik lidí, co se blogování o jídle věnují, a je mi opravdu líto, když vidím jejich ne úplně atraktivní fotky, které celou jejich snahu shodí. Přesně pro ty je tento článek. Na fotce v tomto případě totiž záleží úplně nejvíc.

Když to, co člověk na blogu a talíři vidí, vypadá jako kozí bobky, čtenáři je pak úplně jedno, jestli  jsou to super zdravé a výživné chuťovky, prostě odchází, a to nechceš :). To jen tak pro odlehčení…

Proto vám posdílím, jak jsem postupovala já, i když rozhodně nejsem specialistka na focení jídla, věnuju se hlavně potrétům, interiérům a okrajově rodinám, třeba vám to do začátku pomůže.

Co je potřeba

Důležitý je podklad. Mám doma takovou desku z palubek, kterou využívám pro různé focení flatlays, z druhé strany jsem ji natřela na bílo, a protože není prostor, mám ji zasunutou pod gaučem a vytahuju v případech potřeby, nebo si na ní hrají děti :).

\"\"

K tomu jsem si vzala kus tmavě hnědé pleteninové látky jako pozadí (protože to ladilo a protože tmavá pohlcuje světlo), hezký talířek, který jsem předevčírem \”ulovila\” v Albertovi. Pak jsem jen přidala vidličku, pomeranč, protože ten byl i v koláči (štáva ve tvarohu, bio kůra v těstě), čokoládu, svazek levandule a bylo nachystáno.

Jediné, co mi chybělo byl klid, protože mi kolem toho oprndovaly obě děti a vypadalo to chvílema takto (realita fotografa – \”mami, vyfoť ještě tučňáka\”:

\"\"

A pak už jen zkoušet. Světlo mi šlo zprava, když se podíváte, vidíte, že je deska vpravo světleší a stíny jsou vlevo. To taky doporučuju vyzkoušet, fotit v různých úhlech ke světlu nebo i lehce v protisvětlu a sledovat kam dopadají stíny, některé věci tak můžou vypadat dobře, je třeba si prostě hrát. Pokud nemáte prostor pro desku, nebo kde ji sehnat, doporučuju pořídit takovouto foto podložku.  Bývají oboustrané a krásně využijete variabilitu.

Pokud preferujete spíše čistý bílý vzhled, postačí vám klidně bílá deska nebo stůl a polyestyrenová velká bílá deska jako pozadí (ta zase světlo odráží, takže využijete i pokud budete chtít někde ostranit stíny). S tím se dá taky zahrát hodně muziky. Já osobně preferuju tmavší tóny. Můžete mrknout pro inspiraci na můj Instragram.

Pořiďte si fakt hezké a fotogenické nádobí

To vám udělá strašně moc! To, na co jídlo položíte, co za doplňky kolem vyskládáte a jak jej vystajlujete bude mít zásadní vliv na výsledek. Rozhodně to nepodceňujte. Tady přikládám několik vykřičníků :). Doporučuju sbírat zajímavé kousky v obchodech, ve starožitnicvní, prostě kdekoliv na něco narazíte.

[content id=5115][/content]

V jakém režimu

Pokud chci rozostřené pozadí a využít hloubku ostrosti, fotím v režimu Portrét, který mi tuhle funkci umožňuje. Pokud nepotřebuju (při focení shora), fotím v klasickém foto režimu. Tuto funkci mají iPhony 7 Plus, 8 Plus a výš. Pokud váš iPhone tuto funkci nemá, je možné rozostřit pozadí tak, že se v klasickém režimu hodně přiblížíte k fotografovanému předmětu a tak předměty, co jsou dál budou rozostřené.

Úprava fotek

Já nejčastěji upravuju fotky v appce Snapseed (zdarma) nebo Lightroom (základ zdarma, některé funce placené, já mám balíček od Adobe, platím každý měsíc lehce přes 300,- a je v tom i Photoshop, který využívám pro zakázky), foky na Instagram a Facebook upravuju často jen v mobilu. Proto je focení mobilem tak boží, že je fotka ready třeba do 5 minut.

\"\"

Na úpravu fotek využívám pro zjednodušení různé \”presety\”, které jsem si koupila. Člověk si je může sám i vytvořit, ale já jsem na to marná :). Můžete mrknout třeba na tyhle. Jeden z nich jsem při úpravě využila. Na trhu je jich nepřeberné množsví, od těch levných až po dražší. Moje zkušenost je taková, že ty levné jsou většinou nic moc, lepší je si připlatit, ale chce to vyzkoušet, co bude vyhovovat vašemu stylu. Často bývají různé akce, tak někdy stojí za to si počkat.

Vyfocenou fotku nahraju do appky Lightroom, vyberu Preset, který mi k fotce sedí a pak upravím jen jas, kontrast, světla, stíny, čený bod a pokud je fotka dobře vyfocená, je hotovo. Je možné přidat nebo ubrat sytost a živost barev a přidat vinětaci a fotka je hotová. Tak jednoduché to v tomto případě je. Výsledek pak vypadá třeba takto.

[twenty20 img1=\”5133\” img2=\”5100\” width=\”100\” offset=\”0.5\” before=\”Před\” after=\”Po\”]

S presety doporučuju pracovat opatrně. V tomto případě obzvlášť platí, že méně je více. Fotku by měly jen podtrhnout.

Proto na začátek doporučuju naučit se fotky upravovat nejprve přirozeně a až pak používat presety. Více se můžete dozvědět v mém ebooku Iphone pod kontrolou, kde vás naučím základní pravidla kompozice další tipy.

1. Vyberte preset

  • Fotku nahrajte do aplikace Lightroom. Někeré presety tam jsou již prednastavené. Určitě si ale budete muset nějaké koupit a nahrát. Návody vždy naleznete tam, kde presety kupujete.
  • Vyberete kolonku Presets, kliknete a vyberete ten, který se vám k fotce líbí.
  • Odfajfkněte a pokračjeme v úpravách.

\"\"

2. Upravte základní parametry

  • Klikněte na kolonku Light (světlo) a upravte expozici, jas, kontrast, světla a stíny dle chuti a potřeby.
  • Tenhle krok je důležitý, protože ovlivní zásadně vzhled. Doporučuju nevynechávat.

\"\"

3. Upravte teplotu a živost

  • Vyvážení bílé
  • Doladit barvy
  • Teplotu, saturaci a živost, zejména pokud jsou barvy moc nerealistické.
  • Pokud je třeba, můžete i trochu přiostřit, ale některé presety už lehké přiostření mají přednastavené – najdete v kolonce Detail. 
  • Vinětaci zase najdete v kolonce Effects.

\"\"

Pak jen fotku vyexportujete do obrázků a je připravená na Instagram :).

Napiště mi, jaké máte zkušenosti vy, jsem zvědavá. Postupů na úpravu existuje mrak. Tento mi přijde nejrychlejší a neefektivnější, proto ho sdílím. Když fotím zakázky na zrcadlovku, procesy úprav jsou rozhodně větší. Toto uvádím jako rychlé úpravy na sociální sítě.

Na mých stránkách si můžete stáhnout ebook zdarma, kde se dozvíte základy o focení a jak dostat foťák iPhonu pod kotrolu.

Přeju vám krásné fotky :). Martina

[content id=5115][/content]

\"\"

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *